top of page

Złuszczaj się!


To, w jakiej kondycji jest nasza skóra zależy od wielu czynników - stylu życia, diety, aktywności fizycznej, stresu, pielęgnacji domowej.
Dostarczanie skórze wszystkich potrzebnych składników za pomocą produktów do pielęgnacji domowej może okazać się niewystarczające, aby cieszyć się piękną i młodą skórą.
Istotną rolę w tej kwestii odgrywa oczyszczanie skóry, a mianowicie jej złuszczanie, czyli oczyszczanie poprzez usuwanie nagromadzonej warstwy rogowej (martwych komórek) oraz stymulowanie produkcji nowych komórek. Proces ten wpływa na przyspieszenie regeneracji skóry, a także hamowanie procesu starzenia. Efektów eksfoliacji jest o wiele więcej jest to np. wyrównanie kolorytu i struktury skóry, redukcja blizn, redukcja przebarwień wszelkiego pochodzenia.
Złuszczanie, polega na usunięciu kolejnych warstw naskórka - od warstwy rogowej, po warstwę podstawną, aż do skóry właściwej. Oczywiście intensywność złuszczania zależy od zastosowanego preparatu.
Część produktów złuszczających pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt - jak na przykład peelingi. Usunięcie warstwy rogowej powoduje, że skóra staje się widocznie wygładzona i rozświetlona. W przypadku silniejszych preparatów (np. kwasów) na efekty musimy poczekać do kilku/kilkunastu dni, ponieważ złuszczanie następuje dopiero po 3-4 dniach od zastosowania preparatu.
Na rynku mamy wiele produktów złuszczających jednakże różnią się one mechanizmem złuszczania - mechaniczne złuszczenie, czyli tarcie (tego nie polecam!) lub chemiczne złuszczanie, czyli rozpuszczanie, za pomocą enzymów lub peelingów medycznych.
Zgodnie z ideą KZ Aesthetics, czyli indywidualnego podejścia - w przypadku złuszczania kwasowego również nie istnieją schematy.
Mieszanka kwasów dobierana jest do indywidualnych potrzeb skóry np. dla cery wrażliwej najwłaściwsza będzie mieszanka preparatów chemicznych o niskim stężeniu, a dla tłustej - wyższym.
Podczas terapii zabiegowej, warto korzystać z peelingów enzymatycznych dostępnych do użytku domowego. Powodują delikatne złuszczenie wierzchniej warstwy martwych komórek naskórka, ograniczając powstawanie zaskórników zarówno zamkniętych jak i otwartych oraz stanów zapalnych, a także dodają skórze zdrowego wyglądu i blasku.
Regularne stosowanie peelingów sprawia, że:
Skóra pozbawiona warstwy obumarłych komórek równomiernie odbija światło i wygląda zdrowiej
Wymuszona jest odnowa komórkowa poprzez kontrolowane podrażnienie skóry
- Starzenie jest spowolnione
- Składniki aktywne ze stosowanych produktów penetrują głębiej
- Zwiększa się przepływ krwi, a skóra jest lepiej odżywiona
- Przyspieszają procesy regeneracyjne skóry
Na rynku istnieje wiele preparatów, do eksfoliacji, dzięki czemu, oprócz podstawowych funkcji złuszczania, możemy dodatkowo osiągnąć efekt:
- antybakteryjny (w przypadku trądziku) - kwas salicylowy oraz kwas azelainowy
- nawilżający - kwas mlekowy
- redukcja przebarwień oraz wyrównanie kolorytu skóry - kwas glikolowy, kwas migdałowy
- redukcja rumienia, zmniejszenie reaktywności skóry, wzmocnienie naczyń krwionośnych - kwas azelainowy
- spłycenie załamań skórnych- retinol, kwas glikolowy
- zwężenie porów skórnych, wyrównanie struktury skóry - kwas glikolowy
Nie należy zapominać, że sami w domu nie jesteśmy w stanie doprowadzić do głębokiego złuszczenia skóry. Żaden producent nie pozwoli sobie na to, aby za wysokie stężenie preparatu uszkodziło skórę konsumenta, nie będącego profesjonalistą. W związku z tym, nie przesuszajmy skóry preparatami z dodatkiem kwasu. Nie pozwoli to na uzyskanie spektakularnego efektu, a może mocno zaszkodzić naszej skórze, poprzez chociażby uszkodzenie bariery hydrolipidowej. Warto regularnie złuszczać skórę za pomocą np. peelingów enzymatycznych, a na głębokie złuszczanie zalecam wybrać się do sprawdzonego gabinetu kosmetycznego. NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ! 🙂

8 wyświetleń

댓글


bottom of page