top of page

Pożegnaj cienie, zasinienia i obrzęki - pielęgnacja okolicy oka.
Skóra wokół oczu zdecydowanie różni się od skóry na pozostałej części twarzy. Przede wszystkim jest znacząco cieńsza, zawiera mniej komórek tłuszczowych oraz charakteryzuje się płytszym unaczynieniem. Dodatkowo rozmieszczenie włókien kolagenowych w tej okolicy jest znacznie rzadsze w porównaniu z pozostałymi częściami twarzy. W okolicy oczu ruchliwość mięśni jest większa, w związku z tym szybciej pojawią się w tym miejscu zmarszczki oraz zmiany związane z wiekiem.
W związku z tym, ta okolica, w pierwszej kolejności manifestuje stres, złe odżywianie, zmęczenie czy poważniejsze problemy zdrowotne.
Najczęstszymi problemami tej okolicy są cienie i obrzęki (spowodowane słabszym krążeniem oraz zastojami limfatycznymi, ale nie tylko). Należy pamiętać, że zasinienia pod oczami mogą wskazywać na poważniejszą chorobę i nie wolno tego bagatelizować.
O okolicę oka warto zadbać, przede wszystkim za pomocą odpowiedniej pielęgnacji domowej, ale również zabiegami gabinetowymi dedykowanymi tej okolicy.
Mam wrażenie, że pielęgnacja okolicy oka to odrobinę temat tabu, który jest mocno bagatelizowany.
Przykład?
Większość z nas, bez większego problemu odpowie na pytanie jaki krem do twarzy stosuje. Natomiast na pytanie o krem pod oczy już zaczynają się schody. Często od pacjentek słyszę stwierdzenie : “ Mam okropne zasinienia pod oczami, ale cóż, tak już jest, nauczyłam się z tym żyć” lub “ Krem pod oczy? Nie no, pod oczy nakładam ten sam krem co na całą twarz”. Oczywiście, nie wykluczam genetycznej przyczyny zasinień pod oczami, ponieważ to zdarza się bardzo często, natomiast pacjentki nie zdają sobie sprawy, że owe zasinienia mogą świadczyć o odchyleniach w badaniach laboratoryjnych, niedoborach niektórych substancji w organizmie czy nawet poważnej chorobie.
Co zatem zrobić aby cieszyć się pięknym spojrzeniem?

JAK ZAWSZE: DEMAKIJAŻ
Demakijaż okolicy oka powinien być czynnością niezmiernie delikatną. Mam na myśli unikanie zbyt silnego pocierania czy używania agresywnych środków do pielęgnacji domowej, ponieważ łatwo możemy doprowadzić do zwiększenia reaktywności i podrażnienia tej okolicy, która z kolei może objawiać się zaczerwienieniem, ściągnięciem, swędzeniem lub pieczeniem. Agresywne oczyszczanie przyczynia się także do przyspieszenia starzenia się skóry, a zbyt intensywne naciąganie skóry osłabia jej rusztowanie.
Najlepiej zatem zmywać okolicę oka delikatną pianką lub żelem do oczyszczania twarzy, natomiast jeśli stosujemy wodoodporne kosmetyki do makijażu, dobrze sprawdzi się płyn micelarny.
Aczkolwiek pamiętajmy - zamiast pocierać skórę wacikiem, przykładamy wacik do oka, czekamy chwilę, aż kosmetyk się rozpuści i “przegłaskujemy” skórę - nie trzemy!.
(Pamiętaj także aby bezwzględnie umyć skórę po zastosowaniu płynu miecelarnego).


KREM POD OCZY

Stosowanie jednego, tego samego kremu pod oczy oraz do twarzy może spowodować podrażnienie okolicy oka. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolicy oka oraz pielęgnacji twarzy różnią się od siebie koncentracją składników aktywnych, stąd zastosowanie ich większej ilości na skórę pod oczami może przynieść odwrotny do zamierzonego efekt - zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie, obrzęk, ściągnięcie.
Pamiętaj, aby krem pod oczy stosować dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Podział kremów pod oczy:
- kremy nawilżające: kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, gliceryna, ekstrakt z alg, kwasy PHA czy glikozaminoglikany
- kremy przeciwstarzeniowe: antyoksydanty (np. witaminy, wyciąg z zielonej herbaty), aminokwasy, koenzym Q10, retinol
- kremy łagodzące: D-pantenol, wyciąg z nagietka, alantoina
- kremy odżywcze: ceramidy, aminokwasy, wosk pszczeli, masło Shea, olej z pestek winogron
- kremy poprawiające mikrokrążenie: wąkrota azjatycka, witamina K oraz E, rutyna, miłorząb japoński, nagietek

Jeśli problem ze skórą pod oczami jest bardziej zaawansowany, warto zastanowić się nad zastosowaniem serum, które dostarczy większej ilości składników aktywnych.

A CO POZA PIELĘGNACJĄ ?

Poza odpowiednimi produktami do pielęgnacji domowej, problemy w okolicy oczu możemy redukować poprzez zmianę stylu życia, diety, redukcję stresu, wyrównywania niedoborów.
Zatem podejście interdyscyplinarne sprawdzi się również w tym aspekcie.

Zasinienia pod oczami - przyczyn tego problemu może być wiele, może to być cecha genetyczna, naturalna budowa skóry, mniejsza ilość komórek barwnikowych, które maskują prześwitujące naczynia krwionośne, wyjątkowo cienka skóra, niehigieniczny tryb życia (stres, zaburzenia w ilości i jakości snu, nieodpowiednia dieta, wyczerpanie organizmu). Wtedy pielęgnację domową należy uzupełnić działaniem od wewnątrz - zmiana trybu życia, diety, regulacja snu, redukcja stresu. W preparatach do pielęgnacji domowej warto szukać składników takich jak: witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, wyciągi roślinne.

Wyraźne oznaki starzenia wokół oczu - powstają one na skutek zaniku włókien kolagenowych i elastynowych, uszkodzenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia ilości fibroblastów, zmian w naskórku. Może być spowodowane zarówno starzeniem wewnątrzpochodnym jak i zewnątrzpochodnym oraz nieprawidłową pielęgnacją.
Pielęgnacja powinna skupiać się na naprawie uszkodzeń i prewencji - ochrona przed promieniowaniem UV, antyoksydanty.
Substancje jakich warto wtedy szukać w składzie kosmetyków to: komórki macierzyste, witaminy, retinol czy kwas ferulowy.

Obrzęk/opuchlizna okolicy oka - jest to zwykle efekt nadmiernego nagromadzenia się wody,. Może to świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek lub układy krwionośnego. Najczęściej spotykana jest w przypadku dostarczania niewystarczającej ilości płynów.
W związku z tym należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, zastanowić się nad wykonywaniem drenażu limfatycznego, natomiast w pielęgnacji domowej skupić się na substancjach usprawniających krążenie krwi.
ZABIEGI GABINETOWE
Ile problemów, tyle rozwiązań :) Na szczęście w przypadku okolicy oka mamy mnóstwo możliwości gabinetowych, dzięki którym możemy pożegnać zasinienia i obrzęki szybciej, skuteczniej oraz dzięki holistycznemu podejściu - na zawsze.
- mezoterapia igłowa - preparat zawsze powinien być dobrany do istniejącego problemu. Dla przykładu, jeśli problemem będą zasinienia, można skusić się na zabieg mezoterapii igłowej preparatem z glutationem, który świetnie rozjaśnia skórę i niweluje przebarwienia.
- stymulatory tkankowe/fibryna bogatopłytkowa - w momencie kiedy zależy nam na odmłodzeniu, redukcji zmarszczek, zagęszczeniu i poprawie napięcia skóry - te zabiegi sprawdzą się najlepiej. Będzie to również najlepsza opcja dla osób które borykają się z ubytkiem tkanki tłuszczowej w okolicy oka, tzw. “głęboka dolina łez”.
- mezoterapia mikroigłowa - również świetnie zagęści skórę pod oczami oraz poprawi jej napięcie, ponieważ mikronakłuwanie pobudza naturalny czynnik wzrostu.
Tak jak wspomniałam, sposobów jest tyle co problemów. Medycyna estetyczna oferuje mnóstwo rozwiązań w celu poprawy wyglądu okolicy oka. NIE CZEKAJ, DZIAŁAJ!

5 wyświetleń

Comments


bottom of page