top of page

Niezawodne sposoby na bliznyAby dobrać odpowiednią metodę redukcji blizn, należy wiedzieć jak prawidłowo je rozróżniać.
Blizna jest tkanką, która powstaje w wyniku naturalnego procesu gojenia, zastępując uszkodzoną tkankę.
Przyczyn powstawania blizn jest wiele - może być to uraz, oparzenie bądź choroba np. trądzik.
Wyróżniamy wiele rodzajów blizn. Ze względu na wygląd możemy podzielić je na:
- blizny przerostowe - charakteryzują się wypukłą powierzchnią oraz wypustkami, powstają one na skutek nadmiernego tworzenia włókien kolagenowych.
Jednym z rodzajów blizn przerostowych są bliznowce - w przeciwieństwie do blizn przerostowych, nie posiadają tendencji do samoistnego cofania się. Zwykle są to guzkowate, zaczerwienione wypustki.

- blizny zanikowe - powstają wskutek rozpadu włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry, są zapadnięte, charakteryzują się cienką powierzchnią oraz wyraźnym ubytkiem tkanki. Przykładem tego rodzaju blizn są blizny potrądzikowe.

Blizny przerostowe są zwykle przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów naruszających ciągłość naskórka, aczkolwiek w większości przypadków blizny z jakimi walczymy w gabinecie, to blizny ubytkowe (zanikowe) takie jak blizny potrądzikowe.

Jak zatem pielęgnować skórę z bliznami?
Jak dobrze wiemy, odpowiednia pielęgnacja domowa to połowa sukcesu w redukcji problemów skórnych. W tym przypadku jest odrobinę inaczej. Pielęgnacja domowa działa ona jedynie w obrębie górnych warstw skóry, co oznacza że nie wpływa bezpośrednio na kolagen, a jedynie kondycjonuje naskórek.
W produktach do pielęgnacji domowej, świetnie sprawdzą się zatem:
- czynniki wzrostu - czyli polipeptydy, które stymulują komórki do wzrostu, podziałów oraz proliferacji, czyli różnicowania się. Są one produkowane przez rośliny, bakterie, a także możemy je pozyskać z naszego osocza bogatopłytkowego.
- wyciąg z cebuli - obecny w wielu naturalnych preparatach do leczenia blizn. Wykazuje działanie przeciwzapalnie i bakteriobójcze.
- retinol - ma moc przenikania przez barierę hydrolipidową. W komórkach, przekształcając się w kwas retinowy stymuluje ich metabolizm. A skoro stymuluje metabolizm, to tzw. turn over zostaje przyspieszony co istotnie wpływa na polepszenie kondycji skóry z bliznami.

Ok, a jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się w przypadku skóry z bliznami?

1. Mezoterapia mikroigłowa - zarówno wykonana z wykorzystaniem osocza czy zewnętrznych czynników wzrostu pozwala uzyskać świetne rezultaty, w postaci redukcji blizn. Zabieg ten powoduje przebudowę skóry oraz stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych co istotnie zmniejsza głębokość blizn.

2. Mezoterapia igłowa - w tym przypadku świetnie sprawdzą się preparaty z zawartością glutationu, kwasu hialuronowego, krzemu czy witaminy C

3. Fibryna bogatopłytkowa - naturalny preparat, pobierany z krwi własnej pacjenta. Zawieszone w nim czynniki wzrostu stymulują skórę do regeneracji oraz tworzenia nowych włókien kolagenowych, a więc znowu rzecz niezbędna do spłycenia blizn.

4. Głębokie złuszczanie kwasowe - pozwala na spłycenie blizn, poprzez złuszczenie warstwy martwych komórek i odsłonięcie warstw młodej, świeżej i odżywionej skóry.

5. Peelingi medyczne, a mianowicie kwas TCA - doprowadza on do koagulacji białek i aktywuje reakcje związane z procesem gojenia ran - stymuluje więc fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny.

6. Stymulatory tkankowe - podane bezpośrednio w obszar blizn pozwalają na zagęszczenie skóry w tym miejscu, produkcji nowych włókien kolagenowych, co przekłada się na spłycenie blizn.

Jak widać, sposobów na redukcję blizn jest wiele. Należy tylko wiedzieć jak z nimi postępować. Należy również pamiętać, że walka z bliznami, podobnie jak z przebarwieniami, jest walką długotrwałą. Nie ma takiego zabiegu, który zniweluje blizny po jednej wizycie.
Ale poświęcenie jest zdecydowanie warte efektu!

15 wyświetleń

Comments


bottom of page