top of page

Niedokrwistość, a skóra


Terapia kosmetologiczna to nie tylko zmiana pielęgnacji domowej i zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. To również zmiany w trybie życia - zdrowa dieta, redukcja stresu, poprawa jakości snu oraz diagnostyka laboratoryjna, która pomaga nam stwierdzić czy organizm pacjenta pracuje prawidłowo bądź pozwala nam dotrzeć do przyczyny problemu skórnego, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu.

Dziś poruszymy temat niedokrwistości, inaczej anemii.
Na czym to właściwie polega i jak odbija się na naszej skórze?

Zacznijmy od żelaza, które pełni bardzo ważną funkcję w niedokrwistości, mianowicie odpowiada za syntezę hemu, który wiąże tlen dostarczając go do tkanek.
Diagnostyka laboratoryjna samego poziomu żelaza nie jest jednak wystarczająca, aby stwierdzić lub wykluczyć anemię, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić z jaką skutecznością zachodzi w organizmie proces erytropoezy oraz czy komórki są odpowiednio dotlenione.
Żelazo jest pierwiastkiem niesamowicie wrażliwym na zmiany zachodzące wewnątrz organizmu, a jego poziom w organizmie może się szybko zmieniać. Kolejną kwestią jest złożoność procesu erytropoezy. Obok żelaza, w procesie tworzenia hemoglobiny oraz krwinek czerwonych istotną rolę odgrywa również ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy. Dlatego diagnostykę należy rozszerzyć również o te badania.

A jaki wpływ ma niedokrwistość na stan skóry?
- spowolnienie funkcji komórkowych
- wolniejsze funkcjonowanie korneocytów = wydłużony proces odnowy naskórka
- zaleganie warstwy rogowej(martwych komórek) na powierzchni skóry
- spadek nawilżenia
- uszkodzenie bariery hydrolipidowej - skóra jest sucha, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, jest podatna na podrażnienia
- zmniejszenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych, spadek ilości kwasu hialuronowego - spadek napięcia skóry, załamania skórne
- przebarwienia

W terapii kosmetologicznej, należy w pierwszej kolejności podjąć działania wyrównujące niedobory.
Zaliczamy do nich:

1. Zmiany w diecie - w zależności od niedoborów:
niedobór żelaza: zakwas z buraka, jaja, produkty odzwierzęce, fasola, groch, soczewica,
niedobór witaminy B12: produkty odzwierzęce, nabiał, drożdże, grzyby, glony,
niedobór kwasu foliowego: ciecierzyca, szpinak, sałata, pietruszka, jajka,
niedobór ferrytyny: produkty wspierające pracę wątroby i jelit - karczoch, mniszek lekarski, kurkuma, awokado, czosnek.
2. Suplementacja: - połączenie żelaza i witaminy C - formie witaminy B12, najszybciej zadziała metylokobalamina - wydłużony czas suplementacji, w celu zaobserwowania efektów - 3-6 miesięcy (witamina B12 i kwas foliowy), do 12 miesięcy (żelazo i ferrytyna) - połączenie ferrytyny z laktoferyną i probiotykiem - dzięki temu poziom ferrytyny podnosi się szybciej.
3. Plan terapii kosmetologicznej: W niedokrwistości procesy naprawcze spowalniają, w związku z tym należy wstrzymać się od zabiegów przebiegających ze stanem zapalnym - średnio głębokich peelingów chemicznych (TCA, kwas glikolowy, salicylowy), wysokich stężeń retinoidów >1%, mezoterapii mikroigłowej, m.in zabiegów z wykorzystaniem laserów, HIFU, RF.
W pielęgnacji domowej należy postawić na składniki, które odżywią skórę oraz uzupełnią niedobory na poziomie komórkowym. Są to składniki takie jak:
- substancje kondycjonujące barierę hydrolipidową - ceramidy, skwalan, NMF,
- peptydy
- kwas hialuronowy
- antyoksydanty: kwas ferulowy, xantohumol, witamina C oraz E.

Podsumowując, pamiętajmy, że im więcej niedoborów i zmian skórnych nimi spowodowanych- tym bardziej złożona jest terapia.
Znów to powtórzę - NIE MA DROGI NA SKRÓTY, ale również NIE MA SYTUACJI BEZ WYJŚCIA 🙂
8 wyświetleń

Opmerkingen


bottom of page