top of page

Jelita, a skóra

Czy stan jelit może mieć wpływ na stan skóry? Jeśli chodzi o jelita, przyglądamy się im raczej rzadko. Założę się, że niektórzy nawet nigdy w życiu nie wpadli na to aby sprawdzić w jakim stanie są ich jelita. I to nic dziwnego, nauczyliśmy się traktować temat problemów trawiennych bardzo powierzchownie. Jeśli już dopadną nas takie problemy jak wzdęcia, biegunka czy niestrawność ratujemy się środkami farmaceutycznymi, które owe objawy łagodzą (często nawet substancje te nie są lekami). A jeśli już z jakiegoś powodu przyjmujemy leki - często ich brak skuteczności zrzucamy na ich słabą jakość. Ale to jak to, nieprawidłowe wchłanianie może być przyczyną moich jelit? No właśnie, temat sprawnie funkcjonujących jelit i prawidłowej flory bakteryjnej wciąż jest za mało popularny.
A przekornie, to właśnie od jelit należałoby rozpocząć niejedną terapię związaną z trądzikiem czy też wypadaniem włosów.

Jelita spełniają niezwykle ważną dla organizmu rolę:
- odpowiadają bezpośrednio za produkcję witamin z grupy B i K, a pośrednio witaminę D
- chronią organizm przed patogenami
- odpowiadają za procesy wchłaniania oraz rozkładu składników odżywczych, które dostarczamy z pożywieniem
- biorą udział w produkcji biotyny
- wytwarzają hormony i neuroprzekaźniki
- modulują układ odpornościowy

Jelita, poprzez rozkład i wchłanianie substancji odżywczych, mają największy wpływ na to, co znajdzie się w naczyniach krwionośnych! Objawami nieprawidłowej pracy jelit w kontekście skóry są:
- trądzik, szczególnie trądzik dorosłych
- łojotok
- egzemy skórne - AZS i łuszczyca
- wypadanie włosów
- problemy związane ze skórą głowy, hiperkeratynizacja, nadwrażliwość
Istotną rolę w pracy jelit odgrywa flora bakteryjna. Bakterie mogą pełnić zarówno korzystne funkcje jak i zaburzać pracę jelit - zaburzać procesy syntezy witamin, procesy wchłaniania i prowadzić do przedostawania się toksyn do układu krwionośnego, powodując stany zapalne i choroby
Na wpływ flory bakteryjnej jelit mają:
- czynniki genetyczne
- dieta
- styl życia (używki, przyjmowane leki, stres)
- antybiotyki i leki
- probiotykoterapia i prebiotyki
- okres karmienia piersią i sposób porodu (tak - flora bakteryjna kształtuje się już w okresie niemowlęcym)

Drugim czynnikiem zapewniającym zdrowie jelit, obok flory bakteryjnej jest ich szczelność. W prawidłowych warunkach połączenia między komórkami jelita są ścisłe. Zapobiega to wnikaniu alergenów i toksyn. Niestety, czynniki takie jak tryb życia, przyjmowane leki, przewlekły stres prowadzą do osłabienia szczelności jelit i przedostawania się patogenów do wnętrza organizmu, w którym dochodzi do produkcji przeciwciał i ponownie, wytworzenia stanu zapalnego.

Zatem, gdy przyczyną Twoich problemów skórnych są: nieprawidłowa flora bakteryjna lub problemy ze szczelnością jelit, to żadne preparaty kosmetyczne ani zabiegi nie wyleczą Twojej skóry. Najpierw trzeba dotrzeć do przyczyny! Dlatego, zawsze gdy mam do tego przesłanki, kieruję pacjenta na odpowiednie badania.
Wierzę w to, że moi pacjenci, poddając się mojej opiece również są przekonani o słuszności takiego podejścia. A skutkuje to piękną skórą już na zawsze, nie tylko na chwilę! 🙂
21 wyświetleń

Comments


bottom of page