top of page

Świadoma pielęgnacja - wieczorna pielęgnacja domowa


Wieczorna pielęgnacja to właśnie te rytuały, którym powinnaś poświęcać nieco więcej czasu. Co prawda, w myśl świadomej pielęgnacji, pielęgnacja domowa powinna być minimalistyczna - odpowiednio pielęgnować skórę oraz przygotowywać ją do mniej lub bardziej agresywnych działań w gabinecie kosmetologicznym.
W związku z tym należy odrzucić wszystkie kosmetyki, które mogą nadmiernie przesuszać skórę, negatywnie wpływać na barierę hydrolipidową oraz podrażniać skórę.

DEMAKIJAŻ - WYKONAJ GO ODPOWIEDNIO
To podstawowy krok pielęgnacji wieczornej, ponieważ od jego dokładności zależy skuteczność innych nakładanych na skórę produktów.
Makijaż najlepiej zmyć delikatną pianką bądź żelem bez nadmiernego pocierania twarzy. Oczyszczanie wykonujemy dwukrotnie myjąc twarz. Pierwsze mycie polega na powierzchownym zmyciu kolorowych kosmetyków, które powodują zaburzone oddychanie oraz przemianę komórkową kurzu, a także kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które zebrały się na skórze w ciągu całego dnia.
Podczas drugiego mycia “doczyszczamy” skórę, aby nie pozostały na niej żadne resztki makijaż oraz innych nałożonych produktów.
Jeśli używasz wodoodpornych kosmetyków do makijażu oka, wtedy dodatkowo warto sięgnąć po płyn micelarny. Natomiast pamiętaj! Płynem micelarnym zmywaj tylko oczy. Nie zaleca się stosować go na całą powierzchnię twarzy, ponieważ nadmierne tarcie wacikami kosmetycznymi powoduje uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry i zwiększa jej reaktywność.
Kolejną kwestią jest konieczność bezwzględnego oczyszczania skóry z resztek płynu micelarnego - w związku z tym wykonaj ten krok jako pierwszy, a potem oczyszczaj twarz pianką lub żelem!
Jeśli w Twojej pielęgnacji goszczą 100% preparaty olejowe - również z nich zrezygnuj. Preparaty te mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych i potęgować problem zaskórników i stanów zapalnych.
Ręcznik, którym osuszasz twarz, również powinien być przeznaczony do wycierania tylko tej okolicy oraz systematycznie wymieniany.

KOLEJNY KROK: ZŁUSZCZANIE (ok. 1x-2x NA TYDZIEŃ)
Nie jest to etap pielęgnacji, który powinnaś wykonywać codziennie, natomiast niewątpliwie warto włączyć go do wieczornej pielęgnacji 1-2x w tygodniu. Dzięki stosowaniu peelingów enzymatycznych jesteś w stanie pozbyć się warstwy rogowej martwych komórek naskórna, dzięki czemu zmniejszasz szansę na powstawanie zaskórników, stanów zapalnych oraz pozwalasz innym produktom docierać do głębszych warstw skóry.
Pamiętaj, aby wybrać peeling, który będzie spełniał swoje zadanie, a jednocześnie nie był zbyt agresywny dla skóry.

UWIERZ W MOC SERUM
Serum, to produkt o wysokiej koncentracji składników aktywnych, a jego płynna konsystencja ułatwia przenikanie do głębszych warstw skóry.
Pamiętaj jednak, że serum nie jest preparatem, który zastąpi krem.
Wyróżniamy:

- serum hydrofilowe- najczęściej o postaci płynnego żelu, na bazie zagęszczonej różnymi środkami wody. Umożliwia to łatwą aplikację produktu. Serum hydrofilowe zazwyczaj zawiera składniki rozpuszczalne w wodzie, w związku z tym serum w postaci wodnej najczęściej spotkamy w przypadku: witaminy C, kwasu hialuronowego, komórek macierzystych czy peptydów.

- serum hydrofobowe - są to preparaty w postaci olejów i emolientów. Zawierają składniki rozpuszczalne w tłuszczach np. retinol. Serum hydrofobowe o wysokiej jakości będzie lekkiej konsystencji oraz nie będzie pozostawiało okluzji.

Dobór odpowiedniego serum będzie nie tyle skupiał się na rodzaju i kondycji skóry, co na składnikach aktywnych w nim zawartych i efekcie działania na skórę jakiego oczekuje pacjent.

NIE ZAPOMINAJ O PIELĘGNACJI OKOLICY OCZU
Niejednokrotnie podkreślałam, iż oczy to element twarzy, który jako pierwszy skupia uwagę. W związku z tym, powinniśmy niezmiernie uważnie traktować tą okolicę.
Wieczorem skóra może potrzebować intensywniejszego odżywienia - w szczególności gdy skóra w okolicy oka jest przesuszona, pojawiają się zmarszczki lub gdy skóra jest odwodniona.
Jest to sygnał, aby zwiększyć ilość składników lipidowych w pielęgnacji.
Preparaty dobierajmy ostrożnie, ponieważ skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i wrażliwsza niż na twarzy.

OSTATNIA PODSTAWA TO KREM NA NOC
I to nie byle jaki. Odpowiedni krem na noc powinien być skoncentrowany i bogaty w składniki odżywcze, który w znaczący sposób pozytywnie wpłynie na kondycję skóry.
Komórki skóry w nocy ulegają zwiększonej regeneracji. Wykorzystajmy również fakt, że zaaplikowany krem oraz składniki aktywne w nim zawarte nie są narażone na rozkład i utlenianie pod wpływem np. promieni UV.
Krem na noc powinien być dobrany rozważnie, aby zapewnić skórze jak najlepsze efekty.

Pamiętaj, że im więcej poświęcisz swojej skórze uwagi oraz czasu, tym bardziej będziesz zadowolona z jej wyglądu.
WYBIERAJ ŚWIADOMIE!

7 wyświetleń

Comments


bottom of page